
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| Height - Seated (Max) | 1.5 mm |
| Length | 2.9972 mm |
| Width | 2.9972 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 3.1 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 87 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 1.8 A |
| DC Resistance (DCR) | 40 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 1.5 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1.82 A |
| inductance tolerance | 30 % |
| Max DC Current | 1.8 A |
| Saturation Current | 1.8 A |
| Max Saturation Current | 1.8 A |
| Max Temperature Rise Current | 1.82 A |
| Max Length | 3.1 mm |
| Max Width | 3.1 mm |
| Min Length | 2.9 mm |
| Min Width | 2.9 mm |
Stock: 3301
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20006
Ext.Price$0.20006
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20006 | $0.20006 |
| 10 | $0.16414 | $1.64140 |
| 50 | $0.14166 | $7.08300 |
| 100 | $0.12226 | $12.22600 |
| 500 | $0.10526 | $52.63000 |
| 1000 | $0.09063 | $90.63000 |
| 3000 | $0.08393 | $251.79000 |
| 5000 | $0.07773 | $388.65000 |
| 10000 | $0.07198 | $719.80000 |
